HCM1A0503V3-R35-R
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
High Current Molded Inductor EATON Electronics
Product Code:
332104
Weight: 1 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Weight: 1 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Detailed information
Iron Powder Inductor
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Technical Product Information
| Series | HCM1A0503V3 |
|---|---|
| Inductance | 0.35μH |
| Tolerance | +/-20% |
| Rated Current | 14A |
| DC Resistance | 2.9mΩ |
| Dimension | 5.2x5.4mm |
| Height | 3mm |
| Pin Type | SMD |
| Minimale Category Temperature | -55°C |
| Maximum Category Temperature | 155°C |
| Saturation Current | 15(ΔL -20%) A |