50YXJ47M6.3x11
Free Sample
Availability
Immediately deliverable
More information about samples availability can be found here: Availability
Miniaturized 105°C THT Long-Life Low-ESR E-Cap YXJ-series
Product Code: 259549
Weight: 0.68 g
Manufacturer: RUBYCON
Detailed information
Your technical contact person
For general questions
CODICO GmbH +43 1 86305-0 E-Mail
More Information
Rated Voltage 50V
Capacitance 47µF
Capacitance Tolerance +/-20 %
Max. Rated Ripple Curr.@100kHz 295mA rms
Rated Ripple Current @120Hz 0mA rms
Impedance/ESR 0.3Ω
Maximum Category Temperature 105°C
Minimale Category Temperature -40°C
Guaranteed Lifetime 7000h
Pin Type THT
Pitch 2.5mm
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Series YXJ
Voltage Type DC
Rated Voltage 50Vdc