25HVPC56M+P
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
Miniaturized 125°C SMD Hybrid E-Cap HVPC-series
Product Code:
305035
Weight: 0.4 g
Manufacturer: SUNCON
Weight: 0.4 g
Manufacturer: SUNCON
Detailed information
Miniaturized 125°C SMD Aluminum-Polymer-Hybrid Electrolytic Capacitor 25HVPC56M+P with 4.000h guaranteed life time, low ESR and high ripple current capability
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: SUNCON
Technical Product Information
| Capacitance | 56µF |
|---|---|
| Capacitance Tolerance | +/-20 % |
| Max. Rated Ripple Curr.@100kHz | 850mA rms |
| Impedance/ESR | 0.08Ω |
| Maximum Category Temperature | 125°C |
| Minimale Category Temperature | -55°C |
| Guaranteed Lifetime | 4000h |
| Pin Type | SMD |
| Diameter | 5mm |
| Height | 6mm |
| Series | HVPC |
| Voltage Type | DC |
| Rated Voltage | 25Vdc |