HCM1A0703V3-2R2-R
Free Sample
Availability
Immediately deliverable
More information about samples availability can be found here: Availability
High Current Molded Inductor HCM1A0703V3-2R2-R
Product Code:
332112
Weight: 0.72 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Weight: 0.72 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Detailed information
Iron Powder Inductor
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Technical Product Information
| Series | HCM1A0703V3 |
|---|---|
| Inductance | 2.2μH |
| Tolerance | +/-20% |
| Rated Current | 7A |
| DC Resistance | 12.5mΩ |
| Dimension | 7.3x6.8mm |
| Height | 3mm |
| Pin Type | SMD |
| Minimale Category Temperature | -55°C |
| Maximum Category Temperature | 155°C |
| Saturation Current | 8.5(ΔL -20%) A |