HCM1A1305V3-R47-R
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
High Current Molded InductorHCM1A1305V3-R47-R
Product Code:
332312
Weight: 11 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Weight: 11 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Detailed information
Iron Powder Inductor
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
High Current Carrying Capability
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Technical Product Information
| Series | HCM1A1305V3 |
|---|---|
| Inductance | 0.47μH |
| Tolerance | +/-20% |
| Rated Current | 44A |
| DC Resistance | 0.7mΩ |
| Dimension | 13.8x12.9mm |
| Height | 5mm |
| Pin Type | SMD |
| Minimale Category Temperature | -55°C |
| Maximum Category Temperature | 155°C |
| Saturation Current | 50(ΔL -20%) A |