MPIA2512V3-1R5-R
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
Miniature Power Inductor MPIA2512V3-1R5-R
Product Code:
332707
Weight: 0.5 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Weight: 0.5 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Detailed information
Iron Powder Inductor
Low Profile
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200 Grade 3
Low Profile
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200 Grade 3
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Technical Product Information
| Series | MPIA2512V3 |
|---|---|
| Inductance | 1.5μH |
| Tolerance | +/-20% |
| Rated Current | 3,3A |
| Saturation Current | 3.2(ΔL -30%) A |
| DC Resistance | 64mΩ |
| Dimension | 2.7x2.2mm |
| Height | 1.25mm |
| Pin Type | SMD |
| Minimale Category Temperature | -40°C |
| Maximum Category Temperature | 125°C |
| Saturation Current | 3,2(ΔL -20%) A |