MPIA4020V3-R47-R
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
Miniature Power Inductor MPIA4020V3-R47-R
Product Code:
332714
Weight: 0.5 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Weight: 0.5 g
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Detailed information
Iron Powder Inductor
Low Profile
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200 Grade 3
Low Profile
Soft Saturation Characteristics
Magnetically Shielded
AEC-Q200 Grade 3
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: EATON ELECTRONICS
Technical Product Information
| Series | MPIA4020V3 |
|---|---|
| Inductance | 0.47μH |
| Tolerance | +/-20% |
| Rated Current | 8,5A |
| Saturation Current | 11(ΔL -30%) A |
| DC Resistance | 10.5mΩ |
| Dimension | 4.75x4.45mm |
| Height | 2mm |
| Pin Type | SMD |
| Minimale Category Temperature | -55°C |
| Maximum Category Temperature | 125°C |
| Saturation Current | 11(ΔL -20%) A |