R533R456050P0M
Free Sample
Availability
Deliverable in short time
More information about samples availability can be found here: Availability
THB X2-film capacitor R53-series
Product Code:
323916
Weight: 20.4 g
Manufacturer: YAGEO-KEMET
Weight: 20.4 g
Manufacturer: YAGEO-KEMET
Detailed information
Miniaturized, long term stable THB X2-film capacitor R533R456050P0M for rough environmental conditions - 1.000h 85°C/85% RH/310VAC/560VDC tested - AEC-Q200 certified
Your technical contact person
For general questions
Manufacturer / Brand
Manufacturer: YAGEO-KEMET
Technical Product Information
| Safety Class | X2 |
|---|---|
| Rated Voltage | 310Vac |
| Rated Voltage | 630Vdc |
| Voltage Type | AC |
| Capacitance | 5.6µF |
| Capacitance Tolerance | +/-20 % |
| Pin Type | THT |
| Pitch | 27.5mm |
| Width | 16mm |
| Length | 32mm |
| Height | 30mm |
| THB Test 85°C, 85% RH, Vac | 1.000h |
| Maximum Category Temperature | 110°C |
| Minimale Category Temperature | -40°C |
| Series | R53 |